کیفوز-گردن-2

کیفوز گردن چیست؟

کیفوز گردن یا قوس گردن نوعی عارضه مربوط به ستون فقرات است که در آن مهره­های ستون فقرات گردن از منحنی طبیعی خود انحراف پیدا می­کنند.

دلایل کیفوز گردن چیست؟

دلایل متعددی باعث بروز این اختلال در ستون فقرات گردن می‌شود. دلایل این اختلال کاملا وابسته به سبک زندگی فرد می‌باشد.

چاقی و اضافه وزن زیاد، نشستن غیر صحیح به مدت طولانی، رانندگی غیر اصولی به مدت طولانی، خم شدن به سمت کتاب و لپ تاپ برای مطالعه و تایپ به صورت مکرر و در بازه زمانی طولانی، نگاه مداوم به سمت پایین برای نوشتن و نگاه کردن به صفحه موبایل، نگاه مداوم در میکروسکوپ از مهمترین دلایل کیفوز گردن می‌باشد.

رعایت اصول بهداشتی در نشستن و در هنگام کار کردن مهمترین راه پیشگیری از این اختلال می­باشد؛ بهتر است.

اصول صحیح نشستن پشت میز و در هنگام تایپ کردن و رانندگی کردن را فرا بگیرید. فیزیوتراپیست­ها و متخصصین ارتوپد می‌توانند اصول صحیح قرارگیری بدن در هنگام کارکردن را آموزش دهند.

درمان قوس گردن با چه روش‌هایی امکان پذیر است؟

کیفوز-گردن-2

در صورتی که به این بیماری مبتلا شدید؛ بهتر است در اسرع وقت به یک متخصص ارتوپد مراجعه نمایید، هر چقدر درمان این بیماری را به تعویق بیندازید درمان آن مشکل­تر شده و عوارض جبران ناپذیری دامن‌گیر بیمار خواهد شد. اگر در مراحل اولیه این اختلال به پزشک مراجعه نمایید با روش‌های درمانی ساده‌تری درمان خواهید شد.

درمان کیفوز گردن با توجه به پیشرفت بیماری و تشخیص پزشک با روش­هایی از جمله فیزیوتراپی، ورزش درمانی و حرکات اصلاحی، استفاده از گردنبند صورت می­پذیرد. استفاده از داروهای آرامبخش، مکمل­ها و ویتامین­ها به روند درمان و تسکین درد کمک می­نمایند.

خرید وسایل طبی چون تراکشن گردن و بالش محافظ گردن می‌تواند تا حدود زیادی به درمان این اختلال کمک نماید. بالش محافظ گردن باعث می­شود که سر شما در راستای صحیح خود در هنگام خواب قرار گیرد.

دقت نمایید که وضعیت غیر صحیح بدن در هنگام خواب مانند قرار دادن چند بالش در زیر سر یا قرار دادن بالش­های بلند در زیر سر خود یکی از عوامل ایجاد قوس گردن است.

به همین سبب مهم است که شما در هنگام خواب وضعیت بدن خود را در حالت صحیح قرار دهید و برای این کار از بالش­های محافظ گردن استفاده نمایید.

اگر بیماری پیشرفت کرده باشد پزشک متخصص ارتوپد جراحی ستون فقرات را انجام خواهد داد.

عوارض این بیماری چیست؟

در صورتی که این بیماری درمان نشود؛ عوارضی چون فرسایش مهره های گردن، التهاب عصب های گردن، آرتروز گردن، مشکلات دیسک گردن چون بیرون زدگی دیسک گردن، کوتاه­تر یا بلندتر شدن عضلات گردنی و آسیب به عصب‌های گردن دامن‌گیر بیمار خواهد شد.

پس برای جلوگیری از مشکلات ذکر شده هر چه سریعتر باید کیفوز گردن درمان شود.

تشخیص این اختلال چگونه صورت می‌گیرد؟

درد در ناحیه گردن، سفتی و خشکی ستون فقرات گردنی، انحنای قابل مشاهده در گردن، قرارگیری سر جلوتر از خط گرانش بدن و عدم قرارگیری گوش‌ها در امتداد خط شانه از علائم این بیماری می‌باشد که پزشک برای تشخیص دقیق­تر علاوه بر بررسی علائم از اسکن سه بعدی و رادیوگرافی نیز استفاده می‌نماید.

سخن پایانی:

کیفوز گردن یا قوس گردن نوعی اختلال در ناحیه ستون فقرات گردنی است که موجب می­‌شود سر از خط گرانش بدن جلوتر برود. قرار گیری بدن در حالت غیر صحیح در هنگام خواب، کار و نشستن از دلایل این اختلال است. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.